Mbappe’den Fransa Halkına ‘Aşırı Sağ’ Çağrısı

Almanya’da düzenlenen 17. Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024’teki maç öncesi basın mensuplarına konuşan Kylian Mbappe, ülkesindeki erken seçimlere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Mbappe, “aşırı ve ayrıştırıcı fikirlere” karşı olduğunu belirterek, Fransız gençlerine ülkeleri için “kritik bir an” olarak nitelediği seçimlerde oy vermeleri çağrısında bulundu.

Fransız futbolcu, “Bugün hepimiz aşırılıkçıların iktidarı kazanmaya çok yakın olduğunu görüyoruz ve ülkemizin geleceğini seçme fırsatımız var” ifadelerini kullanarak, “aşırı sağa oy vermeyin” çağrısı yaptı. Mbappe’nin bu sözleri, seçim sürecinde önemli bir yankı uyandırdı.

AP SEÇİMLERİNDE AŞIRI SAĞ GÜÇ KAZANMIŞTI

9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Fransa ayağında aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) yüzde 31,37’lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu.

Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçime gitme kararı aldığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x