Gazze’de ateşkes görüşmeleri: Hamas heyeti Mısır’a gidiyor

İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine kara harekatı başlatacağının konuşulduğu ve İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes ve rehine takası müzakerelerini devam ettirme çabaları sürerken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları da sürüyor.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail ordusunun, Gazze kentinin batısındaki Ebu Husayra Caddesi’nde et-Terturi ailesine ait evi hedef alması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az beş Filistinli yaşamını yitirdi. Gazze kentinin güneyindeki Sabra Mahallesi’nde İsrail savaş uçaklarının Hicazi ailesine ait evi bombalaması sonucu iki Filistinli hayatını kaybetti, yaralanan ve enkaz altında kalanlar oldu.

İSRAİL’DEN REFAH’A HAVA SALDIRISI

İsrail’in saldırıları sebebiyle zorla yerinden edilmiş yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah kentinin doğusundaki Cenine Mahallesi’nde de İsrail savaş uçaklarının Hatib ailesine ait evi hedef alması nedeniyle en az dört Filistinli öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

İsrail ordusunun Refah’ın merkezindeki Şabura Mülteci Kampı’nda yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı Havacat ailesine ait evi bombalaması sonucu altı Filistinli yaşamını yitirdi. Refah’ta İsrail’in Ebu Taha” ailesine ait evi hedef alması sonucu beş kişi öldü.

WCK, GAZZE’DEKİ FAALİYETLERİNİ YENİDEN BAŞLATACAK

İsrail ordusunun saldırısında Gazze’de yedi çalışanını kaybeden Dünya Merkez Mutfağı (World Central Kitchen-WCK) operasyonlarını tekrar başlatacağını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, WCK Yönetim Kurulu Başkanı Erin Gore, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Öldürülen çalışanlarının yasını tutmaya devam ettiklerini vurgulayan Gore, diğer taraftan Gazze’de insani durumun çok kötü olduğuna dikkat çekti. Gore, açıklamasında, “Operasyonumuzu mümkün olduğu kadar çok sayıda insanı doyurabilmek için aynı enerji, onur ve odakla tekrar başlatıyoruz” ifadesini kullandı.

WCK’nin operasyonlarının Gazze’deki tüm uluslararası insani yardımların yüzde 62’sini oluşturduğu bilgisini de paylaşan Erin Gore, “Nerede aç insanları doyurmak için bir mücadele olursa, biz de orada olacağız” değerlendirmesinde bulundu. İsrail ordusunun saldırıyı ‘hata’ olarak nitelendirerek özür dilediğini anımsatan Gore, halen çalışanlara ilişkin güçlü güvence almadıklarına dikkat çekti. Gore, İsrail ordusunun saldırısına ilişkin tarafsız ve uluslararası soruşturma talep etmeyi sürdürdüklerini bildirdi.

BIDEN VE NETANYAHU TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze’de ateşkes sağlanması ve rehine takası anlaşmasına varılabilmesi için bugün Suudi Arabistan’a giderken, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yazılı açıklamaya göre, Biden, Netanyahu’yla yaptığı telefon görüşmesinde İsrail’in güvenliğine olan bağlılığını yineledi. İkili, Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’de acilen ateşkes sağlanmasına ilişkin yürütülen görüşmeleri ele aldı. Gazze’ye insani yardımın artırılması konusu hakkında konuşan ikili, yardım için yeni geçişlerin açılmasını da görüştü. Biden, insani yardım artışındaki ‘ilerlemenin’ sürdürülebilir olması, sürecin insani yardım örgütleriyle birlikte yürütülmesi gerektiğini belirterek, Refah’a ilişkin tutumunu yineledi. Biden, daha önce yaptığı açıklamalarda Refah’a kapsamlı bir saldırıya karşı olduklarını söylemişti.

KATAR’DAN HAMAS VE İSRAİL’E: DAHA FAZLA BAĞLILIK VE CİDDİYET GÖSTERİN

Hamas’ın İsrail’in ateşkes ve rehine takası anlaşmasına ilişkin teklife olan yanıtını aldıklarını açıklamasının ardından, son dönemde Mısır’ın öncülüğünde devam ettirilen müzakerelere ilişkin Katar’dan açıklama geldi. Associated Press (AP) haber ajansının aktardığına göre, diğer arabulucu ülke Katar’dan üst düzey bir yetkili, Hamas ve İsrail’e müzakerelerde ‘daha fazla bağlılık ve daha fazla ciddiyet’ göstermeye çağırdı.

Mısır’dan bir heyetin Tel Aviv’e gitmesinin ardından İsrailli bir heyet de Mısır’a davet edilirken, AP’ye açıklama yapan Hamas yetkilisi Basem Naim, bir Hamas heyetinin Mısır’ın başkenti Kahire’ye gideceğini bildirdi. Mısır devlet yayın organlarından El Kahire televizyonu da Hamas heyetinin bugün Mısır’a varmış olacağını aktardı.

İsrail’in Haaretz gazetesi ile kamu yayıncısı KAN’ın aktardığına göre, Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid El Ensari, Hamas ve İsrail’in müzakerelerdeki yaklaşımını eleştirerek iki tarafın da sivillerin iyiliğine değil kendi siyasi çıkarlarına dayanarak kararlar aldığını söyledi. Ensari, bu yaklaşımlar karşısında hayal kırıklığını dile getirdi.

SAVAŞ KABİNESİ ÜYESİ GANTZ: HÜKÜMET DÜŞEBİLİR

İsrail’in Refah’a kara harekatı başlatacağının konuşulduğu günlerde, İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, bir açıklama yaparak, Hamas’la rehine takası anlaşmasının imzalanmaması durumunda Netanyahu hükümetinin düşebileceği uyarısında bulundu.

İsrail’in faşist Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in Refah’ı ‘işgal planından vazgeçmesi durumunda hükümetin varlık hakkı kalmayacağı’ yönündeki açıklamalarına Gantz’dan cevap geldi. X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Gantz, “Refah’a girmek, Hamas’a karşı verilen uzun soluklu mücadelede önemli ancak hükümet tarafından terk edilen esirlerin evlerine geri dönmesi acil ve çok daha önemli” ifadesini kullandı.

Gantz, İsrail emniyet teşkilatının desteğiyle, savaşın sonlandırılmasını gerektirmeyen bir anlaşmaya varılması ancak hükümet içindeki bakanların bunu engellemesi durumunda hükümetin varlığını sürdürme hakkı olmayacağını dile getirdi.

FİLİSTİN YÖNETİMİ LİDERİ ABBAS: SALDIRIYI ANCAK ABD ENGELLEYEBİLİR

Öte yandan, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah’a saldırmasını engelleyebilecek tek ülkenin ABD olduğunu söyledi. Abbas, “ABD’yi İsrail’den Refah saldırısını gerçekleştirmemesini istemeye çağırıyoruz. İsrail’in bu suçu işlemesini engelleyebilecek tek ülke Amerika’dır” diye konuştu. Refah’a yapılacak ‘küçük bir saldırının’ Filistin halkını Gazze Şeridi’nden kaçmak zorunda bırakacağını söyleyen Abbas, “Filistin halkının tarihindeki en büyük felaket o zaman yaşanır” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x